توصیه پزشکی عجیب در تلویزیون!

10 جولای 2019
بدون نظر

ایرنا: تبلیغ نمک آن هم برای کاهش فشار خون در رسانه ملی، واکنش‌های بسیاری به‌دنبال داشته است. کارشناسان سیاستگذاری غذا و تغذیه معتقدند اقدامات غیرکارشناسی نه‌تنها سلامت افراد را به خطر می‌اندازد، بلکه می‌تواند سبب بازگشت به عقب و شیوع دوباره بیماری گواتر در جامعه شود.

کشف عجیب رسانه ملی و دستاوردی بین‌المللی که برباد می‌رود

بسیج طرح کنترل فشار خون نام طرحی ملی است که یک ماهی است از سوی وزارت بهداشت در حال اجرایی شدن است و بنرها و اعلان‌های آن در سطح شهر به چشم می‌خورد. به گفته علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت، بر اساس برآوردها، ۴۰ درصد از مردم کشور از بیماری فشار خون خود اطلاعی نداشته و حتی نیمی از افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند نیز، فشار خون خود را کنترل نکرده و به دنبال درمان نیستند. به همین دلیل، بسیج ملی کنترل فشار خون آغاز شد.

اما موضوع این گزارش، طرح کنترل فشار خون نیست، بلکه اتفاق عجیبی است که در ایامی که این طرح در جریان است در رسانه ملی افتاده است. ماجرا مربوط به صحبت‌های عجیب یک روحانی درباره درمان فشار خون با خوردن نمک در برنامه زنده تلویزیونی است که می‌گوید: «خدا خیرشان بدهد طرحی را برای سنجش فشار خون گذاشته‌اند، اتفاقاً من رفتم. به هر حال این‌همه دارد از بیت‌المال هزینه می‌شود که این کار برای سلامت مردم انجام شود که خودشان حداقل بدانند حالشان خوب است یا نه.

رفتم فشار خونم را گرفتم. در مسیر بودیم هوا هم گرم بود، یکی دو درجه فشار خونم بالا بود. گفتم خوب الان نمک می‌خورم خوب می‌شود چون نمکدان همیشه همراهم هست. فردی که فشار خون من را گرفته بود از من پرسید این چیست؟ گفتم نمک. گفت نمک خطرناک است. گفتم این نمک طبیعی است و آن نمک معمولی مشکل‌دار نیست. نمک را خوردم دوباره فشارم را گرفتم، پایین آمده بود. نمکی که اهل بیت فرمودند!»

در اینکه آیا احادیث مربوط به ائمه اطهار که در مورد نمک و درمان وجود دارد معتبر است یا خیر، شبهات زیادی وجود دارد و حتی بزرگانی چون شیخ صدوق، اکثر آنها را جعلی می‌دانند. از سوی دیگر، دعوای طب سنتی و اسلامی بر سر موجودیت یکدیگر نیز سابقه درازی دارد. به‌طوری‌که بسیاری معتقدند مکتبی به نام طب اسلامی وجود ندارد و هر چه در اسلام است، دستوراتی است کلی برای حفظ الصحه و رعایت بهداشت و تندرستی و آنچه هم از فیلتر اسلام عبور کند، دینی و اسلامی است. بنابراین طب، مادامی که مورد تأیید اسلام است طب اسلامی است؛ این دیدگاه هم در میان پزشکانی که متخصص طب سنتی هستند طرفدار دارد و هم در میان برخی از روحانیون حوزه و دانشگاه‌ها. این افراد بر این اعتقادند که اصولاً نباید از اعتقادات دینی مردم سوءاستفاده کرده و به باورهای آنها لطمه زد.

در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

کشف عجیب رسانه ملی و دستاوردی بین‌المللی که برباد می‌رود

قالب وردپرس


لینک کوتاه مطلب

http://keyhanmeshkin.ir/?p=1431
توصیه پزشکی عجیب در تلویزیون! با متن ترانه

مطالب مشابه