توافق روحانی و مکرون برای بررسی ادامه مذاکرات

7 جولای 2019
بدون نظر

برترین ها به نقل از یورو نیوز: امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه در آستانه پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اتحادیه اروپا با حسن روحانی همتای ایرانی خود بیش از یک ساعت تلفنی گفتگو کرد.

بنا به اعلام کاخ الیزه رئیس جمهوری فرانسه مراتب نگرانی عمیق خود را بابت احتمال تضعیف مجدد برجام و پیامدهای آن ابراز کرده است. طبق این گزارش امانوئل مکرون با حسن روحانی به توافق رسید تا شرایط از سرگیری گفتگو بین همه طرف ها را تا ۹ روز دیگر (۱۵ ژوئیه/۲۴ تیر) بررسی کند.

در بیانیه کوتاه کاخ الیزه درباره این گفتگوی تلفنی طولانی آمده است که رئیس جمهوری فرانسه طی روزهای آینده رایزنی های خود را با مقامات ایران و طرف های بین المللی ادامه خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت دوازدهم رئیس جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی گفت: «می پذیریم که اقدامات اروپا برای جبران تحریم های آمریکا موفق و کارآمد نبوده است اما همه تلاش خود را برای جبران این موضوع به کار می گیریم.»

توافق روحانی و مکرون برای بررسی ادامه مذاکرات

امانوئل مکرون در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد که باید اوضاع را تحت کنترل گرفت و برنامه و اقدامات جدیدی برای حفظ برجام انجام داد. وی گفت: «پایان برجام به معنای اقرار به شکست دسته جمعی و اقدامی تاسف بار خواهد بود و بنابراین مسیر دوم را باید انتخاب کرد تا برجام حفظ و به تنش زدایی کمک شود. فرانسه نیز آماده است در این مسیر تلاش هایش را به ویژه در مسیر خواست ایران که آتش بس در این جنگ اقتصادی است، دو چندان کند.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در جریان این تماس تلفنی گفت: «ایران طی ۱۴ ماه گذشته و به رغم همه فشارها و تحریم‌های آمریکا کوشیده است در چارچوب یک صبر راهبردی، این توافق را حفظ کند.»

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که تداوم «جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران» می تواند به «تهدیدات دیگری در منطقه و جهان منجر شود». حسن روحانی تاکید کرد که اقدامات اخیر تهران در چهارچوب برجام و برای «حفظ» آن انجام شده است. وی از اتحادیه اروپا خواست تا به مسئولیت‌های خود در برابر معاهدات بین‌المللی و قطعنامه سازمان ملل متحد عمل کند و با دست زدن به اقداماتی، بیش از پیش برای حفظ برجام تلاش کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت دوازدهم حسن روحانی ضمن اشاره به «پیشنهاد» امانوئل مکرون گفت: «توقف کلیه تحریم‌ها می‌تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد.»

به نظر می رسد تماس تلفنی رئیس جمهوری فرانسه با همتای ایرانی خود در راستای تلاش هایی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته از آن سخن گفته بود. رئیس جمهوری آمریکا در پایان اجلاس سران گروه ۲۰ گفته بود: «سران خیلی کشورها به دیدار من آمدند. رئیس جمهوری فرانسه هم آمد.

اگر رئیس جمهوری مکرون را ببینید – مرد خوبی است- او نزد من آمد و گفت: “می دانی من روابط تجاری زیادی دارم.” معنای حرفش این بود که فرانسه روابط تجاری زیادی با ایران دارد. او گفت که دوست دارد که پیش آنها [ایران] برود و با آنها صحبت کند. مشکلی نیست. هر کسی می تواند با آنها دیدار کند. من مشکلی با گفتگو ندارم. فکر می کنم گفتگو عالی است.»

لحن سخنان امانوئل مکرون در روزهای گذشته نسبت به ایران ملایم تر شده است و اکنون شاید باید منتظر اقدامات احتمالی بعدی پاریس برای کمک به حل بحران کنونی بین ایران و آمریکا بود.

قالب وردپرس


لینک کوتاه مطلب

http://keyhanmeshkin.ir/?p=1332
توافق روحانی و مکرون برای بررسی ادامه مذاکرات با متن ترانه

مطالب مشابه